Jak ładować zegarek Apple iWatch? Dbanie o baterię

Apple Watch to jeden z najbardziej zaawansowanych smartwatchów na rynku. Oferuje tak wiele, że niemal każdy użytkownik chce go mieć na ręce przez cały dzień. Nowoczesna bateria zainstalowana w urządzeniu pozwala na długotrwałe użytkowanie. Po rozładowaniu akumulatora należy go natomiast odpowiednio naładować. Jak ładować Apple Watch w prawidłowy sposób, aby zachować moc i wydajność baterii jak najdłużej?

Ładowanie Apple Watch krok po kroku

Istnieje kilka sposobów zasilania iWatcha, wśród których najłatwiejszym i najwygodniejszym jest wykorzystanie kabla dołączonego do urządzenia. Po zakupie nowego zegarka Apple Watch albo w sytuacji, gdy sprzęt nie był przez dłuższy czas używany, należy go podłączyć na kilka godzin, aby naładować baterię do pełna.

Proces ładowania jest bardzo prosty. Standardowa biała ładowarka dołączona do urządzenia ma stronę płaską i wygiętą do środka. Z kolei z tyłu zegarka znajduje się złącze, które należy przymocować do bazy ładującej po stronie z zagłębieniem. Wbudowane magnesy przyciągną ładowarkę i zatrzasną ją na odpowiednim miejscu. Samą ładowarkę z kablem USB podłącz do zasilacza bądź komputera, a sprzęt zacznie samoistnie pobierać energię. Ładowanie Apple Watch poprzez podłączenie do sieci elektrycznej jest szybsze niż przez gniazdo USB w komputerze. Przyczyną jest to, że ładowarki obsługują wyższe natężenie prądu niż złącza komputerowe.

Oznaką ładowania jest charakterystyczny dźwięk iWatcha oraz pojawienie się błyskawicy na ekranie zegarka. Czasem błyskawica pojawia się dopiero po kilku minutach od podłączenia ładowarki. Dzieje się tak zwykle w sytuacji całkowitego rozładowania akumulatora. Wówczas błyskawica pojawi się na ekranie po kilku minutach, a do tego czasu na froncie zegarka prawdopodobnie wyświetli się logo Apple. Błyskawica prezentuje się w kolorze zielonym lub czerwonym, w zależności od tego, jak bardzo iWatch potrzebuje zasilania.

Dla bezpieczeństwa i skuteczności ładowania zasilaj swojego iWatcha w odpowiednich warunkach. Unikaj nadmiernego gorąca i wilgoci. Nie zostawiaj urządzenia na słońcu, grzejniku czy pod kocem, a także w wilgotnym miejscu. Niewskazane są też bardzo niskie temperatury otoczenia. Dbaj o to, aby kabel ładujący nie był przerwany, skręcony czy złamany.

 

Jak długo ładuje się zegarek Apple?

Ładowanie Apple Watch jest możliwe również bez użycia standardowej ładowarki. Możesz to zrobić za pomocą specjalnej magnetycznej stacji ładującej. Nowoczesne urządzenie umożliwia zasilanie iWatcha ustawionego na boku bądź ułożonego płasko, z otwartym paskiem. Nie musisz zatem podłączać zegarka do ładowarki, którą następnie przymocujesz do np. komputera. Wystarczy, że w odpowiedni sposób umieścisz Apple Watch na stacji ładującej, a zegarek samoczynnie rozpocznie ładowanie.

W magnetycznej stacji zastosowano takie samo złącze do ładowania indukcyjnego, w jakie wyposażono Apple Watch. Praktyczny sprzęt umożliwia ładowanie wszystkich modeli smartwatchów marki Apple.  Aby stacja działała prawidłowo, musi być połączona z zasilaczem Apple USB przez przewód ze złącza Lightning na USB.

Możesz też zdecydować się na stacje zewnętrzne obsługujące w jednym miejscu różne akcesoria marki Apple, takie jak Airpod, iPhone czy iWatch.

 

Ładowanie Apple Watch – dobre praktyki

Jeśli chcesz, aby Twój iWatch służył Ci jak najdłużej, a wydajność i dobra kondycja baterii Apple Watch została zachowana, musisz o nią odpowiednio zadbać. Podczas gdy pierwsze ładowanie smartwatcha Apple wymaga pełnego naładowania baterii, to już w kolejnych razach nie zaleca się naładowania akumulatora do 100%. Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie na co dzień poziomu zasilenia baterii w zakresie od 20 do 90%, dzięki czemu ogniwa znajdujące się w bateriach litowo-jonowych posłużą znacznie dłużej.
 
Nie zaleca się przeładowania baterii, czyli ciągłego utrzymywania jej na poziomie 100%. Niekorzystnym rozwiązaniem jest również doprowadzanie do częstego rozładowywania się akumulatora. Zarówno pierwszy, jak i drugi przypadek prowadzi do pogarszania stanu akumulatora. Jeśli sporadycznie zasilisz baterię do końca albo pozostawisz ją podłączoną do ładowarki na wiele godzin, np. całą noc, to nie stanie się nic złego. Częste powtarzanie takich czynności prowadzi natomiast do obniżenia sprawności i wydajności baterii.

Staraj się więc nie dopuszczać do pełnego rozładowania baterii. Lepiej jest częściej doładowywać urządzenie o kilkadziesiąt procent niż pozwolić, by akumulator całkowicie się rozładował. Po naładowaniu baterii do odpowiedniego poziomu zaleca się również szybkie odłączenie sprzętu od prądu.

W sytuacji, gdy nie będziesz używać smartwatcha przez dłuższy czas, np. kilka miesięcy bez uruchamiania, zaleca się wcześniejsze naładowanie sprzętu do około 40-50%. Z czasem iWatch będzie tracił energię, dlatego przed kolejnym włączeniem urządzenia naładuj je do rekomendowanego poziomu (tj. 20-90%).

Dobrą praktyką jest też regularne sprawdzanie, czy wtyki w smartwatchu nie są zabrudzone. Zanieczyszczenia mogą wpływać na wydajność ładowania. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy usunąć brud, np. za pomocą wykałaczki, aby zlikwidować problem. Warto o tym pamiętać, ponieważ zabrudzone gniazdo może rozłączać Apple Watch od ładowarki, co ma negatywny wpływ na akumulator.
 
 

Kontakt w sprawie naprawy:

 

Tel. 577 649 600

Email: fixiwatch@gmail.com